1 czy 2 świnki?

guinea pig family4Poza podstawowymi wymaganiami opieki nad świnką, ludzie zmagają się dosyć często z problemami takimi jak wybór płci, wiek czy ilość kupowanych świnek. Pojawiają się pytania: co jeśli świnki będą ze sobą walczyć? Czy świnka bez towarzysza będzie czuła się samotna? Skąd wziąć świnkę? Jaką wybrać klatkę?

Świnki morskie są zwierzątkami stadnymi, więc lepiej czują się w grupach. Lepszym rozwiązaniem będzie kupno paru świnek, niż jednej, dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że Twoja świnka morska się nudzi. Jednak biorąc dwie świnki, musimy liczyć się z większym obowiązkiem. Czym kierować się przy wyborze świnki morskiej? Na pewno tym, skąd ją weźmiemy. Jest parę opcji, np. adopcja, kupno w sklepie zoologicznym bądź hodowli. Jeśli chcemy rasową świnkę morską z rodowodem, należy udać się do hodowli wybranej rasy. Biorąc świnkę ze sklepu zoologicznego musimy jednak liczyć się z tym, że często świnki morskie celowo nie są rozdzielane płciami, a trzymane razem. Dlatego często też można nieświadomie zabrać ze sobą świnkę w ciąży, co prowadzi do większego obowiązku. Warto zastanowić się również nad adopcjami, gdyż w ten sposób można pomóc śwince pilnie potrzebującej ciepłego domu i kochającego właściciela. 

Jeśli chcemy mieć dwie lub więcej świnek, pamiętajmy, aby były one jednej płci. Mówi się, że samiczki są łagodniejsze w stosunku do siebie niż samce, ale w dużej mierze zależy to od charakterów świnek. Jeśli chcemy koniecznie świnki przeciwnych płci, warto zastanowić się nad kastracją samca, ale tylko u doświadczonego weterynarza od zwierząt egzotycznych (sterylizacja świnki jest trudniejszym zabiegiem, nie warto więc ryzykować) Kupując śwince przyjaciela, pamiętajmy, aby kupować świnkę młodszą od tej, do której chcemy ją dołączyć. Dlaczego? Zwykle młodsza świnka podporządkuje się hierarchii starszej i nie będzie większych problemów z zaakceptowaniem siebie.

Wybierając klatkę, należy kierować się zasadą, że dla jednej świnki odpowiada klatka o długości minimum 80 cm. Dla dwóch 100 cm, dla trzech 120 cm. Świnki potrzebują również codzienny wybieg. Biegając po pokoju, będą się czuły szczęśliwe. Biorąc świnkę, musimy się liczyć z ewentualnymi dodatkowymi kosztami, np. jeśli świnka zachoruje, będziemy musieli pojechać z nią do weterynarza.