Zakup

buying guinea pig3Kiedy już znajdziesz odpowiednie miejsce do kupienia świnki morskiej i uznasz, że to właśnie TA ma być Twoja, powinieneś najpierw sprawdzić jej stan zdrowia. Nie ma znaczenia czy ma być to wystawowa świnka czy domowy pupilek, jeśli nie jest zdrowa - nie będzie długo żyła :(
Zwróć uwagę na:
• Nie młodsze niż 6 tygodni. 6-7 to jest minimalny wiek jeśli chcesz mieć małą świnkę, Zalety starszej są takie, że wiesz jak duża będzie Twoja świnka, często jest już oswojona. Jeśli chcemy sprawdzić czy podołamy obowiązkom, przygarnijmy taką ok 7-8 letnią i zapewnijmy jej wspaniały dom na ostatnie chwile.
Jeżeli świnka jest zdrowa to:
buying guinea pig4• Bawi się, jest żywa, zainteresowana, nie powinna tylko siedzieć sama w rogu i być apatyczna.
• Ma zadbane futro, nie przetłuszone, bez niepotrzebnych gości, bez wyłysień.
• Spójrz na zęby, czy nie są przerośnięte.
• Sprawdź, czy to jest właśnie ta płeć, którą chciałeś/aś.
• Nie bój się pytać, pracujący w zoologicznych mają obowiązek odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Jeżeli nie będą potrafili to napisz na naszym forum.

Najważniejsze, żeby świnka była wesoła i zdrowa. Kiedy dojedziesz z nią do domu, włóż trociny z jej poprzedniego miejsca do nowej klatki - będzie się czuć bezpieczniej.
W domu z nową świnką
Połóż dużo siana żeby mogła się schować i spokojnie zjeść, nasyp jedzenie do miski i nalej zimnej, przegotowanej wody do poidełka. Pozwól śwince poznać nowe mieszkanie, nie wyciągaj jej, nie dotykaj ciągle. Jesli tylko siedzi w sianie, nie martw się, poczuje głód to wyjdzie i schrupie ziarenka. Być może Twoja świnka jest już oswojona z człowiekiem - wtedy wszystko pójdzie szybciej.